Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı tespiti kameralı ve dinleme cihazları ile yapılır kırmadan cihazla su kaçağı bulma için İstanbul geneli servis veriyoruz.. Çözüm merkezi tesisat firmamızda bulunan kamera ve cihazlar sayesinde su sızıntısı nerde olduğunu kırmadan dökmeden yer tespiti yapıyoruz.

Su kaçağı tespiti geçmiş yıllarda oldukça teferruatlı olmaktaydı. Duvar arkasında bulunan bir kaçağı bulmak için, duvarı komple yıkmak gerekmekteydi. Bu da, ev sahibine ekstra maliyet olmaktaydı. Günümüzde ise bu ilkel yöntemler yerini teknolojik olan cihazlara bırakmıştır. Az veya hiç yıkıntı olmadan su kaçağı kolay bir şekilde tespit edilebilmektedir. Artık bu cihazlar sayesinde, önemsiz ve küçük bir akıntı için duvar yıkımına gerek kalmamaktadır. Problemin büyüklüğüne göre de, çözüm üretilmekte ve en iyi yöntem uygulanmaktadır. Örneğin; bir seramik altıda oluşan kaçak için, tüm seramiklerin kırılması yerine, o seramik çıkartılır, problem giderildikten sonraysa yerine yapıştırılır. Böylelikle ekstra kırım ve yapım işi çıkmaz.

Kırmadan Dökmeden Su Kaçağı Tespiti

 

Bazı durumlarda, tesisatın yenilenmesi gerekebilir. Yani, akıntıların kapatılmasının mümkün olmadığı durumlarda, yeni boru sisteminin döşenmesi gerekebilir. Örneğin, birkaç boru üzerinde birden çok ve büyük çatlaklar varsa, tesisatın yenilenmesi gerekir. Bu işlemden önce, kapatıcı kimyasallar kullanılarak, problemin giderilmesi çalışılır. Bunu yapabilmek içinse kırım döküm işlerine gerek yoktur. Ev veya iş yerinde su kaçağı tespiti için, pratik ve kolay çözümlerin üretilmesine ihtiyaç olabilir. Böyle bir durum karşısında, daha doğru çözümler bulana kadar sızıntının durması için, yapı marketlerde satılan, ve genellikle sıvacı ve boyacıların kullandığı, su geçirmez derzlerle alçı sıva kullanılmaktadır. Muhtemel olarak sorun tekrarlanacak olsa da, kısa vadede geçici çözüm için ideal bir yöntem olmaktadır.

Su kaçağı tespiti için kullanılan cihazların başında dinleme cihazı gelir. Bu cihaz kaçak tespitinde en çok tercih edilen cihazların başında gelmektedir. En hassas verileri veren alet, soğuk, sıcak su tesisatındaki kaçakları hızlı bir şekilde tespit etmektedir. Sıcak su borularında oluşan sızıntıların yerini tespit etmek içinse genellikle termal kameralar kullanılmaktadır. Bu cihazlar yardımcı cihazlar olup sadece sıcak su borularının tespitini yapmaktadır. Ardından dinleme cihazı yardımıyla kaçağın yeri tespit edilir. Bazen sızıntının oluştuğu, pis su giderlerinde hasarlar meydana gelir. Pis su kamerası sayesinde, borudaki kırıklar, tesisat hataları cihaz ekranında görülüp, problem olan yerlere kolay bir şekilde müdahale edilir.